Skontaktuj się z nami +48 58 741 58 58
Polski English German French Espanol

Avro Vulcan B.2

310,00zł

Airfix 12011

5055286680373

Airfix

Model został wyprzedany i nie będzie już w sprzedaży, nie ma możliwości sprowadzenia go. Produkt archiwalny.

Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Model do sklejania, wykonany z polistyrenu.
Opakowanie zawiera instrukcję obrazkową, farby, klej i pędzel, kalkomanie oraz części modelu.
Liczba elementów: 277
Poziom trudności (1-łatwy, 4-b.trudny): 3
Punkty promocyjne Airfix: 2
Zajmując znaczącą pozycję w historii powojennego lotnictwa brytyjskiego, Avro Vulcan był bez wątpienia jednym z najbardziej charakterystycznych samolotów, jakie kiedykolwiek wzbiły się w przestworza, a jego ogromny profil skrzydła w delcie stał się niemal tak charakterystyczny jak eliptyczne skrzydło Supermarine Spitfire . Zbudowany, aby spełnić niezwykle wymagające wymagania Ministerstwa Lotnictwa dotyczące szybkiego bombowca strategicznego na dużych wysokościach, zdolnego do przenoszenia specjalnego ładunku o wadze 10 000 funtów imperialnych (urządzenie nuklearne), nowy samolot miał służyć jako środek odstraszający w powietrzu na każdą przyszłość zagrożenie militarne przeciwko Wielkiej Brytanii, z wymaganymi specyfikacjami reprezentującymi 100% wzrost możliwości każdego poprzedniego brytyjskiego bombowca. Kiedy Vulcan wykonał swój pierwszy lot w sierpniu 1952 roku, zespół Avro był na dobrej drodze do zaprezentowania Królewskim Siłom Powietrznym nie tylko pierwszego na świecie bombowca delta, ale także jednego z najskuteczniejszych bombowców uderzeniowych na świecie.

Co ciekawe, wszystko to osiągnięto zaledwie dziewięć lat odkąd Avro Lancastery z 617 dywizjonu RAF rozpoczęły swój słynny najazd na wielkie tamy Zagłębia Ruhry. Gdy Avro Vulcan wszedł do służby w 83. eskadrze w RAF Waddington w lipcu 1957, Wielka Brytania posiadała teraz najszybszy bombowiec na świecie zdolny do broni jądrowej. Dziwne wydaje się opisywanie samolotu, który posiadał taki potencjał do niewypowiedzianych zniszczeń, jako najskuteczniejszego brytyjskiego środka utrzymania pokoju, jednak właśnie tym okazał się Vulcan. Przez cały okres agresywnej postawy zimnej wojny narody Układu Warszawskiego nie miały wątpliwości, że gdyby odważyły ​​się przypuścić atak na państwo członkowskie NATO, konsekwencje nieuniknionego uderzenia odwetowego byłyby katastrofalne. Bez wątpienia, we wczesnych latach swojej kariery w służbie, nic nie reprezentowało tego scenariusza końca świata skuteczniej niż potężny Avro Vulcan.

Gdy Królewskie Siły Powietrzne wyczerpująco szkoliły swoje nowe załogi Vulcan, aby zapewnić Wielkiej Brytanii skuteczną siłę uderzeniową Quick Reaction Alert, inżynierowie Avro pracowali już nad poprawą możliwości swojego oryginalnego, kultowego projektu. Aby upewnić się, że samolot nadal zachowuje swoje skuteczne zagrożenie odstraszające i jest o krok przed postępami w dziedzinie myśliwców i pocisków ziemia-powietrze z Bloku Wschodniego, projektanci wprowadzili rozwiązania, które zapewniły samolotowi większy zasięg, prędkość i osiągi na wysokości. Zainstalowanie mocniejszych wersji silników Vulcans Bristol Olympus spowodowałoby szereg nieprzewidzianych problemów ze stabilnością tych pierwszych bombowców, co zaniepokoiło projektantów na tyle, że konieczne było przeprojektowanie oryginalnego kształtu skrzydeł.

Do czasu wejścia do służby ostatecznego wariantu B.2 Vulcan, powierzchnia skrzydeł samolotu znacznie się powiększyła i chociaż nadal jest klasyfikowana jako delta, będzie wyglądać zupełnie inaczej niż pierwsze bombowce, które weszły do ​​służby. Aby poradzić sobie ze zwiększoną dostępnością mocy w wyniku kolejnych modernizacji silnika i rozwiązać problemy z niestabilnością oryginalnego prostego skrzydła, skrzydło B.2 miało dwa zdefiniowane załamania na krawędzi natarcia, daleko przed profilem oryginalnego skrzydła. Zamiast umniejszać przyjemną estetykę wczesnych skrzydeł delta Vulcanów, B.2 faktycznie poprawił profil samolotu i chociaż zmiany te zostały oczywiście wprowadzone ze względu na efektywność operacyjną, a nie wygląd, B.2 odszedł uważany za najsłynniejszego (i najliczniejszego) ze wszystkich Wulkanów RAF-u. Wprowadzenie do służby Vulcan B.2 w lipcu 1960 r. zbiegło się w czasie z pojawieniem się bardziej wydajnej broni jądrowej dla sił bombowców V, zarówno pod względem liczebności, jak i potencjału niszczącego. Spowodowałoby to również zmianę myślenia o dostarczaniu takiej broni, ponieważ znaczne postępy w sowieckiej technologii przeciwlotniczej zagrażały teraz powodzeniu misji bomby grawitacyjnej ze swobodnym spadkiem. Trzeba by opracować znaczącą nową broń, aby utrzymać odstraszające zagrożenie ze strony Vulcana i jego partnerów bombowców V.

Opracowany w celu utrzymania słuszności brytyjskiego zagrożenia nuklearnego odstraszania, projektanci z Avro wyprodukowali potężny pocisk rakietowy Blue Steel wystrzeliwany z powietrza, który umożliwiłby załogom bombowców V przeprowadzanie ataków 100 mil od zamierzonego celu i poza zasięg radzieckich baterii rakiet ziemia-powietrze, dający załodze cenny dodatkowy czas na uniknięcie wybuchu. Dalsze zwiększenie skuteczności sił V-bombowców, przybycie Blue Steel ponownie podniosło stawki nuklearne w Wielkiej Brytanii i spowodowałoby wiele konsternacji wśród narodów Układu Warszawskiego.

Odpowiedzialność za zapewnienie brytyjskiego strategicznego odstraszania nuklearnego przeszła na okręty podwodne Royal Navy w lipcu 1969 roku, a RAF wykonał swoją ostatnią misję V-bombowca Blue Steel pod koniec następnego roku. Chociaż przyjmą bardziej konwencjonalną rolę uderzeniową, RAF Vulcans zachowają zdolność nuklearną i utrzymają

Ilość ocen: 0
Nazwa produktu Avro Vulcan B.2 (Airfix 12011)
Dostępność Produkt archiwalny!
Producent Airfix
Numer katalogowy 12011
Kod EAN 5055286680373
Epoka Zimna Wojna
Poziom trudności (1-5) 3 - średni
Skala 1:72
Farby, pędzel i klej nie dołączono
Nowość roku 2022
Kraj Wielka Brytania