Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji). Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu.

Sklep modelarski ModelMania

Jak do nas trafić?  


Sklep modelarski

Modelmania  
Galeria Metropolia  
Kilińskiego 4 poziom -1  
80-452 Gdańsk - Wrzeszcz  
                  Zaloguj  |   Nowy klient  |   Zapomniałem hasła  |   Wyszukiwanie Zaawansowane  |   Moje Konto  |   Koszyk - 0,00zł
 
 

Koleje wąskotorowe zakładów Gieschego (Eurosprinter 9788393100606)

Cena: 70,00zł z VAT
Poleć nas Google +1:

Facebook:
Opinie o nas
Zabezpieczenie do 10.000 PLN Gwarancja Trusted Shops Gwarancja Trusted Shops zabezpieczy Cię przed utratą pieniędzy w przypadku braku dostawy lub braku zwrotu pieniędzy po odstąpieniu od umowy. Okres zabezpieczenia wynosi do 30 dni. Szczegóły
nazwa produktu: Koleje wąskotorowe zakładów Gieschego (Eurosprinter 9788393100606)
dostępność: Produkt dostępny u producenta.
Czas sprowadzenia do 30 dni.
producent: Eurosprinter
numer katalogowy: 9788393100606
EAN: 9788393100606
dodatkowe informacje: Artykuł modelarski przeznaczony dla osób powyżej 8 roku życia.
Koleje Gieschego eksploatujące tory 785 mm wyróżniały się od innych kolei zakładowych nie tylko wyjątkowo rozległą siecią, ale także wysokim poziomem zastosowanych rozwiązań technicznych. Posiadały one unikalny tabor kolejowy i interesujące rozwiązania układów torowych. Absolutnym fenomenem było prowadzenie bezpłatnego, publicznego ruchu osobowego, a także usytuowanie ciągów komunikacyjnych na estakadach. Ta niezwykła kolej nadziemna była licznie reprezentowana na wszystkich zakładach hutniczych. System kolei wąskotorowych 785 mm funkcjonował na tyle dobrze, że tylko główne szyby Kopalni „Giesche” i niektóre huty wyposażono dodatkowo w bocznice normalnotorowe. Pozostałe zakłady, w tym szyby pomocnice, piaskownie, zwałowiska, cegielnie, kotłownie, punkty detalicznej sprzedaży węgla i elektrownia obsługiwane były wyłącznie koleją wąskotorową.

W połowie lat dwudziestych XX w. kolej wąskotorowa dysponowała blisko 54 kilometrami torów o prześwicie 785 mm. W 1935 r. na tej kolei eksploatowano łącznie 28 lokomotyw oraz 522 wagony. Wśród nich znajdowało się 15 wagonów o ładowności 5 ton i 25 sztuk po 7 ton. Wagonów o ładowności 8 ton, w tym popularnych węglarek Ziehla było 78 sztuk. 9,2% parku wagonowego charakteryzowało się ładownością 16 i więcej ton. W 1943 r. przewieziono 1 990 320 ton towarów, w tym 1 087 717 ton piasku. Codziennie pociągi osobowe przewoziły około 8000 pasażerów, a piaskowe 2400 m3 kruszywa (30 składów). Do 1931 r. całą trasę transportu piasku o długości 12,5 km zelektryfikowano. Pociągi prowadziły czteroosiowe elektrowozy AEG. Na części tej trasy, między stacjami Szyb Wojciech i Giszowiec (3,8 km) kursował pociąg osobowy. Przeznaczony był do przewozu pracowników kopalni i członków ich rodzin. W praktyce korzystali z niego wszyscy mieszkańcy. Był niezwykle popularny, może głównie z tego powodu, że nie pobierano opłaty za przejazd. Ostatni kurs pociągu osobowego zwanego „Balkan” odbył się 31.12.1977 roku. Był to już okres schyłkowy całego systemu kolei wąskotorowej dawnych zakładów Gieschego.

Umowę bocznicową między HMN „Szopienice” a PKP rozwiązano 31.03.1997 roku. W tym samym roku rozebrano tor 785 mm, którym dowożono węgiel do hutniczej elektrociepłowni. Wcześniej zlikwidowano resztę takich torów na kopalni. Tym samym sieć kolei wąskotorowych dawnych Zakładów Gieschego przeszła do historii. Ta książka powstała aby przypomnąć jej dzieje. Uzupełnieniem fachowej treści, napisanej przez znawców śląskich kolei jest bogaty zbiór starych fotografii, wspaniałych map i dokumentów.

Autor: Krzysztof Sojda, Przemysław Nadolski, Kazimierz Tomczak
Wydawca: Eurosprinter
Oprawa: twarda
Format: A4
Ilość stron: 152
informowanie o produkcie:
Informowanie o ProduktachInformuj mnie kiedy produkt będzie w sprzedaży Koleje wąskotorowe zakładów Gieschego (Eurosprinter 9788393100606)
Klienci którzy zakupili Koleje wąskotorowe zakładów Gieschego (Eurosprinter 9788393100606) kupili również:
Opinie o produkcie:
Dla tego produktu nie napisano jeszcze recenzji!
Napisz Recenzję
Academy AceModel ACME Adam-Modellbau Adler AedesArs
Airfix Aizu AK-Interactive AlbertModell Arnold ArtesaniaLatina
Auhagen Bachmann Bemo Bilmodel Brawa Brekina
Busch Conrad Dragon Eduard EKA-model Electrotren
ESU Exact-train Excel ExpoModel Faller FirstToFight
Fleischmann GamesWorkshop Gutzold Hadl Haliński Heki
Heller Heris Herpa Hulacki Humbrol IBG
Italeri Jouef Juweela Kibri Klima Kolibri
L.S.Models Lenz Leolandia LGB Liliput Lima
Marklin MicroArtStudio miniTank Model Making Modela mtb-model
Noch Olfa Ostbahn PaintForge Piko Plastruct
Polak Preiser RailMaster Revell Rietze Rivarossi
Robo Roco Rubikus Scalextric Schlesienmodelle Seuthe
Silhouette Takom Tamiya Terebesz-Art Tillig Trix
Trumpeter Vallejo Viessmann VK-Modelle Vollmer WarlordGames
WoodlandScenics Zimo ZTSPlastyk Zvezda